Adjustable white LED spotlight 50W suitable for recessed installation in light color K4000 or K6000
SKU
XT965
Only %1 left
-
3 years -
Ø190mm x H 160 mm -
100 Lm/W -
50W -
IP20
- Categories:
50W round adjustable LED spotlight 24º
The 60W aluminum LED recessed spotlight features a very modern design with a white finishing ring. With a beam angle of 100º, this is an ideal fixture for focusing indoor areas and avoiding reflections.
Available in K3000 , K4000, and K6000. You can select the correct color with the product. If your color is not listed, it is out of stock. Please contact us regarding the delivery time, preferably by email: info@dimay.com
| SKU | XT965 |
|---|---|
| Wattage | 50W |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | Ø190mm x H 160 mm |
| Qty carton | Min.Sale 2 Pcs |
| Weight | 3.500000 |
| Connection | power cord +/-40cm |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20°C ~ +55°C |
| Lumen | 100 Lm/W |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | COB |
| Ip | IP20 |
| Kwh / year | 100 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor use only |
| Beam Angle | 24º |
| Warranty | 3 years |
| Housing | Aluminium |
| Energy label | A+ |
| Lighting hours | 50,000 |
| Certificate | CE / RoHS / TÜV |
| Dimmable | No |
| Cri | 80 |
Write Your Own Review

