-
1-2 days -
2 years -
200*155mm -
100 L/w -
25W -
IP 20
- Categories:
- 1 - Phase Rail Lighting LED
LED Track Light/spot:
These LED track spots are tiltable and rotatable 360º, have the same effect as LED spotlights, and are primarily used to highlight specific products or objects. They are commonly found in shops, department stores, museums, galleries, etc.
The LED Track Spots can be easily moved along the track rail (sold separately) to achieve the desired lighting. Thanks to the simple design, the LED Track light/Spot can be placed anywhere without dominating the space; available in a black or white housing.
Light colors and intensity:
The LED track light/spot has an energy consumption of 25W and a light output of 2500 lumens.
Light colors:
Available in K3000, K4000, and K6000. You can select the correct color with the product. If your color is not listed, it is out of stock. Please contact us regarding the delivery time, preferably by email: info@dimay.com
Assembly:
To mount this Track Spot to the ceiling, you need a special rail (Optional). This rail is 150 cm long and can be extended using adapters.
The track is connected to the mains on one side (see video). All spotlights can be mounted on this track using a simple fastener, and because it is a voltage track, your spotlights will light up as soon as they are attached. (plug and play).
Warranty:
We offer a 2-year warranty on our LED track lights/spots.
Price:
We buy our products directly from the factory and without intermediaries. That is the reason we can offer our products at very competitive prices.
If you need larger quantities or are a reseller, please contact us CLICK HERE
| SKU | 790B |
|---|---|
| Wattage | 25W |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | 200*155mm |
| Thickness (in mm) | 155mm |
| Diameter | 155mm |
| Delivery time | 1-2 days |
| Weight | 0.200000 |
| Voltage | 220V |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -40/+60ºC |
| Lumen | 100 L/w |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | COB |
| Ip | IP 20 |
| Kwh / year | 50 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor use only |
| Beam Angle | 60º |
| Warranty | 2 years |
| Housing | Aluminium |
| Energy label | A++ |
| Lighting hours | 25,000 |
| Certificate | CE / RoHS |
| Dimmable | No |
| Cri | >80 |
| Product Color | White |






