LED Construction Lamp / Floodlight 250Watt 110L/W IP 66 waterproof
SKU
540B
Only %1 left
-
1-2 days -
3 years -
L 380 x W 250 x H 130mm -
22,500 L -
250W -
IP 66
- Categories:
Professional Construction Lamp:
This construction lamp is supplied including a metal mounting bracket and a power cord of +/- 1.10 cm.
Light output:
The construction lamp has a power consumption of 250 Watts and a light output of 22,500 Lumens.
Quality:
Our construction lights consist of a black aluminium housing and front glass made of safety glass.
The construction lamp (Floodlight) can be used both indoors and outdoors; the floodlights are supplied as standard with an IP66 rating (waterproof).
Price:
We purchase our products directly from the factory and without intermediaries. That is why we can offer our products at very competitive prices . If you require larger quantities or are a reseller , please contact us.
| SKU | 540B |
|---|---|
| Wattage | 250W |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | L 380 x W 250 x H 130mm |
| Thickness (in mm) | 125 |
| Delivery time | 1-2 days |
| Weight | 5.000000 |
| Connection | power cord +/-110cm |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20°C - +60°C |
| Lumen | 22,500 L |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | Epistar 2835 |
| Ip | IP 66 |
| Kwh / year | 500 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor & outdoor |
| Beam Angle | 120 |
| Warranty | 3 years |
| Housing | Aluminium |
| Energy label | A++ |
| Lighting hours | 50000 |
| Certificate | CE / RoHS |
| Dimmable | No |
| Cri | 75 |
Write Your Own Review

