LED Construction Lamp/Floodlight Black 10 Watt with Motion Sensor 85L/W IP44
-
3 days -
2 years -
160x104x25mm -
810 -
10W
- Categories:
- Construction lamp with sensor
Professional construction lamp including sensor in black:
This LED spotlight is equipped with a motion sensor; a sensor floodlight is ideal for illuminating your surroundings.
For example, you turn it on at night on your construction site, and as soon as movement is detected, the light warns you.
The lamp is equipped with a metal mounting bracket and a connection cord of +/- 0.30 cm.
Light output:
The construction lamp has a power consumption of 10 Watts and a light output of 85 L/W.
Quality:
Our construction lights consist of a black aluminium housing and front glass made of safety glass.
The construction lamp (Floodlight) can be used both indoors and outdoors; the floodlights are supplied as standard with an IP44 rating (waterproof).
Our LED Floodlights - Construction Lights are Suitable for:
Our construction lights / floodlights from 10-50 Watts are widely used to illuminate a garden, such as trees, shrubs, and driveways.
Heavier versions of more than 50 watts are used to illuminate larger areas such as sports fields, tennis courts, and parking lots, but also indoors such as workshops, garages, and industrial halls.
| SKU | ABCSLI029037 |
|---|---|
| Wattage | 10W |
| Minimum to order | 1 box |
| Dimensions | 160x104x25mm |
| Delivery time | 3 days |
| Weight | 0.270000 |
| Connection | power cord +/-40cm |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20+40 |
| Lumen | 810 |
| Incl. Driver | Sin transformador (no requiere transformador) |
| Kwh / year | 20 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor & outdoor |
| Beam Angle | 100 |
| Warranty | 2 years |
| Housing | Aluminum and Glass |
| Energy label | A+++ |
| Lighting hours | 17000 |
| Certificate | CE |
| Dimmable | No |
| Product Color | BLACK |

