LED Floodlight - Construction Lamp Black 20W 85L/W IP65
-
3 days -
2 years -
95x120x25mm -
1850 -
20W -
IP65
- Categories:
Professional Construction Lamp - Floodlight :
Floodlight is the English word for construction lamp.
This LED construction lamp is supplied including a metal mounting bracket and a connection cord of +/- 0.30 cm.
Light output:
The LED Floodlight - Construction Lamp has a power consumption of 20 Watts and a light output of 85L/w.
Available in K3000, K4000, andK6000; you can select the correct color with the product.
Quality:
Our LED Floodlights - Construction lights are constructed from a black aluminium housing, and the front glass consists of safety glass.
The LED construction lamp (floodlight) can be used both indoors and outdoors; the floodlights are supplied as standard with an IP65 rating (waterproof).
Our LED Floodlights - Construction Lights are Suitable for:
Our construction lights / floodlights from 10-50 Watts are widely used to illuminate a garden, such as trees, shrubs, and driveways.
Heavier versions of more than 50 watts are used to illuminate larger areas such as sports fields, tennis courts, and parking lots, but also indoors such as workshops, garages, and industrial halls.
| SKU | ABCSLI029038B |
|---|---|
| Wattage | 20W |
| Minimum to order | 1 box |
| Dimensions | 95x120x25mm |
| Thickness (in mm) | 25mm |
| Delivery time | 3 days |
| Weight | 0.270000 |
| Connection | power cord +/-40cm |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20/+40 |
| Lumen | 1850 |
| Incl. Driver | Sin transformador (no requiere transformador) |
| LED Type | SMD |
| Ip | IP65 |
| Kwh / year | 40 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor & outdoor |
| Beam Angle | 120 |
| Warranty | 2 years |
| Housing | Aluminum and Glass |
| Energy label | A+++ |
| Lighting hours | 17000 h |
| Certificate | CE |
| Dimmable | No |
| Cri | 80 |
| Product Color | BLACK |

