-
2-3 days -
5 years -
Ø300*176(H)mm -
150L/w -
200W -
65
- Categories:
- 200Watt Led UFO High Bay
- Led High Bay
UFO LED High Bay: 200 Watt IP65 suitable for:
Binnen en Buiten is primarily used in high-rise industrial halls where fluorescent lighting is insufficient (8 meters and more), equipped with a Moso Driver and Philips SMD.
Light output:
This UFO LED High bay has a power consumption of 200 Watts and a light output of 150 L/W.
Available in K4000 and K5000; you can select the correct color with the product.
If a light color is not listed with the product, it is out of stock.
Finish and what to look out for:
Our UFO LED High bays are equipped with extra cooling fins ; as a result, the UFO is cooledexceptionally well, the LEDs stay cooler, and your UFO High bay LED has a much longer lifespan!
Many LED products are offered on the internet with few heat sinks or poor heat dissipation, causing your LEDs to overheat and significantly shortening your product's lifespan .
Our UFO High Bay LED is IP65 waterproof and can be used both indoors and outdoors.
At the top, the UFO is equipped with a removable iron eyelet to which it can be attached, making installation simple and easy.
| SKU | 6007B |
|---|---|
| Wattage | 200W |
| Minimum purchase | 1 piece |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | Ø300*176(H)mm |
| Thickness (in mm) | 176mm |
| Diameter | Ø300 |
| Delivery time | 2-3 days |
| Weight | 1.920000 |
| Voltage | 220V |
| Connection | power cord +/-40cm |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -30 to +60° C |
| Lumen | 150L/w |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | SMD3030 Philips |
| Ip | 65 |
| Kwh / year | 400 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor & outdoor |
| Beam Angle | 90° |
| Warranty | 5 years |
| Housing | Aluminium |
| Energy label | A+++ |
| Lighting hours | 50,000 |
| Certificate | CE / RoHS / TÜV |
| Dimmable | No |
| Cri | 80 |
| Product Color | BLACK |





