LED Fluorescent Fixture/ Triproof 60W 150cm 100L/w IP 65 (1 connection point)
-
1-2 days -
2 years -
1500mm -
120 L/w -
50W -
IP 65
- Categories:
- LED Light Sources
Industrial LED Lamp:
The IP65 waterproofLED fluorescent fixture is an industrial LED lamp that is supplied complete, including a mounted driver, a 40cm power cord, and 2 LED strips .
The front of the lamp is constructed from fire-resistant material (PC) and has a fire resistance rating of V0, with perfect impact resistance, good toughness, and can be bent 180 degrees without tearing. The back of the lamp is constructed exactly like the front, but with a silicone rubber sealing frame for a perfect seal.
Light output:
This LED fluorescent fixture has a power consumption of 50 Watts and a light output of 120 L/W.
Light colors:
Available in K3000 , K4000, and K6000. You can select the correct color with the product. If your color is not listed, it is out of stock. Please contact us regarding the delivery time, preferably by email: info@dimay.com
Assembly:
The lamp is easy to mount to a ceiling or wall using the supplied metal brackets and is easy to connect using a power cord of +/- 40cm. The lamp is constructed from various protective materials. The LED fluorescent fixture is waterproof, dustproof, corrosion-resistant, and has an IP65 protection rating .
Applications of the Tri-proof LED lamp:
Due to its protective function, it is widely used in factories, warehouses, underground parking garages, machine rooms, tunnels, textile factories, pharmaceutical factories, food factories, gas stations, etc. The fixture can also be used outdoors and in damp places.
Price:
We buy our products directly from the factory and without intermediaries. That is the reason we can offer our products at very competitive prices.
If you need larger quantities or are a Reseller, please contact us CLICK HERE.
| SKU | 8030B |
|---|---|
| Wattage | 50W |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | 1500mm |
| Thickness (in mm) | 80mm |
| Delivery time | 1-2 days |
| Weight | 3.500000 |
| Connection | Driver |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20°C - 60°C |
| Lumen | 120 L/w |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | Epistar 360pcs SMD2835 |
| Ip | IP 65 |
| Kwh / year | 100 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor & outdoor |
| Beam Angle | 120 |
| Warranty | 2 years |
| Housing | Aluminium |
| Energy label | A++ |
| Lighting hours | 50000 |
| Certificate | CE / RoHS |
| Dimmable | No |
| Cri | 80 |

