LED Panel 60x60cm Back-Lit K6000 40W 100L/W incl. Flicker-free driver
-
1-2 days -
3 years -
59.5 x 59.5cm -
100L/w -
48W -
IP 20
- Categories:
LED Panel 60x60cm with Epistar SMD 4014 chip suitable for:
Recessed, Surface-mounted, and Suspended suspended ceilings are supplied including driver.
This LED panel (backlight) has a different construction than a standard LED panel.
Structured as follows:
• The frame consists of a plastic container with a height of 25 mm.
• The LEDs are mounted distributed inside the box.
• Bottom fitted with an opal plastic plate.
• The edges are finished with a white aluminium trim.
• Driver included.
Advantages:
• Less material needed, therefore cheaper.
• The frame is much more stable and does not warp.
• In the event of failure, the LEDs are easy to replace.
• Lighter in weight.
• Does not turn yellow and the white opal plate is easy to clean.
Light output:
This LED panel has a power consumption of 48watts and a light output of 100 lumens per watt.
You can replace your old fluorescent fixture (4x18Watt) 1-to-1 with this LED panel and achieve at least the same light output. Available in K3000 ,K4000, and K6000.
| SKU | 1241WH-K6000 |
|---|---|
| Color | K6000 |
| Wattage | 48W |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | 59.5 x 59.5cm |
| Thickness (in mm) | 25 |
| Delivery time | 1-2 days |
| Weight | 2.500000 |
| Connection | Driver |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20°C - +50°C |
| Lumen | 100L/w |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | Epistar SMD4014 |
| Ip | IP 20 |
| Kwh / year | 96 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor use only |
| Beam Angle | 120 |
| Warranty | 3 years |
| Housing | White frame |
| Energy label | A+++ |
| Lighting hours | 50000 |
| Certificate | CE / RoHS / TÜV |
| Dimmable | No |
| Cri | 80 |

