-
1-2 days -
2 years -
295*595*30mm -
80L/W -
24W -
IP 20
- Categories:
- LED Panels
- LED Panels 30x60cm
- Offer
Art: 101 BW Dimay
This LED Panel (Back-Lit) has dimensions of 29.5x59.5cm and is 25mm thick.
The power consumption of this panel is 24 Watts and it has a light output of 80 L/watt.
Available in various light colors K3000, K4000 and K6000
The sides are finished with a white aluminium edging that is approximately 24mm wide.
The LED panel is supplied as standard with a flicker-free driver; attached to the driver is a cord of +/- 20cm that can be connected to the mains.
This LED panel is a back-lit panel and has a different construction than a standard LED panel.
Structured as follows:
• The frame consists of a plastic container with a height of 25 mm.
• The LEDs are mounted distributed inside the box.
• Bottom fitted with an opal plastic plate.
• The edges are finished with a white aluminium trim.
• Driver included.
Advantages:
• Less material needed, therefore cheaper.
• The frame is much more stable and does not warp.
• In the event of failure, the LEDs are easy to replace.
• Lighter in weight.
• Does not turn yellow and the white opal plate is easy to clean.
Suspended ceiling:
You can easily mount an LED panel in a suspended ceiling.
You remove the ceiling tile from the ceiling and place the LED panel in it; you do not need any extra mounting material.
A concrete ceiling:
If you have a ceiling where you cannot mount an LED panel IN, you can mount the LED panel AGAINST the ceiling.
You will need a surface mounting frame. This frame consists of 4 aluminum profiles that you screw to the ceiling, after which you can slide the LED panel into them. Click here for the suitable profile for this panel.
Plasterboard ceiling:
If you have a ceiling with an empty space above it, such as a plasterboard ceiling, wooden ceiling, etc., the LED panel can be mounted against the ceiling.
You will need 4 clamps to mount the LED panel. Click here for the clamp set.
Hanging LED panel on cables (Suspended set):
To hang the panel on cables, also known as a pendulum, you need a set of steel cables; click here .
These cables are a maximum of 100 cm long and can be adjusted to any desired length.
What is Flicker-free?
With a normal LED panel, the light flickers; this is not visible to the naked eye. If you take a photo or video with your mobile phone, you will immediately see the flickering.
Your eyes are irritated by this light, resulting in sensitive eyes, headaches, and poor concentration.
Fikker-free means that the light emitted from the panel is COMPLETELY constant.
| SKU | 110BW |
|---|---|
| Wattage | 24W |
| Minimum purchase | 1 piece |
| Dimensions | 295*595*30mm |
| Thickness (in mm) | 25mm |
| Delivery time | 1-2 days |
| Weight | 0.500000 |
| Connection | Driver |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20°C - +50°C |
| Lumen | 80L/W |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | Epistar SMD4014 |
| Ip | IP 20 |
| Kwh / year | 48 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor use only |
| Beam Angle | 120º |
| Warranty | 2 years |
| Housing | Aluminium |
| Energy label | A+++ |
| Lighting hours | 50,000 |
| Certificate | CE / RoHS / TÜV |
| Dimmable | No |
| Cri | 80 |
| Product Color | White |





