€34.67 €28.65
Out of stock
This powerful 50W LED street light combines high performance with energy efficiency. The built-in twilight sensor automatically switches the lamp on at sunset and off at sunrise. With a neutral color temperature of 4000K, it provides bright and comfortable light, ideal for streets, parking lots, and squares. Thanks to the IP65 and IK08 rating, the lamp is fully protected against dust, moisture, and shocks. Two power options are available for optimal flexibility.
-
3 days -
5 years -
505x109x76 mm -
120 L/W -
50W -
IP65
- Categories:
- Outdoor lighting
- LED Street Lighting
| SKU | SLI027021NW_PW |
|---|---|
| Wattage | 50W |
| Voltage | 220V |
| Energy consumption | 50 kWh/1000h |
| Frequency | 50Hz |
| Power factor | 0.9 |
| Lumen | 120 L/W |
| Color | K4000 |
| Beam Angle | 140 / 85 ° |
| To be used at temp | -20/+40 |
| Lighting hours | 50000 |
| Housing | Aluminum and Polycarbonate |
| IK | 08 |
| Ip | IP65 |
| Product Color | BLACK |
| Dimensions | 505x109x76 mm |
| Mounting Hole | 60mm |
| Minimum purchase | 1 piece |
| Weight | 0.900000 |
| Warranty | 5 years |
| Delivery time | 3 days |
| Connection | power cord +/-40cm |
| Type Lamp | LED |
| Incl. Driver | Yes |
| Kwh / year | 240 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | outdoor use only |
| Energy label | A+++ |
| Certificate | CE / RoHS |
| Dimmable | No |
| Thickness (in mm) | 76mm |
Write Your Own Review







