LED Floodlight 100W IP65 – Energy-Efficient Outdoor Lamp for Garden & Facade
SKU
542B
Only %1 left
-
3 days -
2 years -
L 251 x W 207 X L 26mm -
8000L -
100W -
IP 65
- Categories:
- LED Construction Lights
- Construction lights
- Outlet
The LED Floodlight 100W IP65 is the perfect solution for anyone looking for powerful and durable outdoor lighting . Thanks to its modern black design and compact dimensions, this outdoor LED light fits effortlessly into any garden, facade, driveway, or parking lot. With a light output of 87 lumens , a beam angle of 100° , and a CRI of 70 , this outdoor LED floodlight provides bright and reliable light.
The IP65 rating guarantees that the lamp is completely dustproof and waterproof, ideal for all weather conditions. Installation is easy thanks to the 40 cm power cord . This LED construction light comes with a 2-year warranty , so you are assured of quality and durability.
| SKU | 542B |
|---|---|
| Wattage | 100W |
| Voltage | 220V |
| Energy consumption | 100 kWh/1000h |
| Frequency | 50Hz |
| Power factor | 0.9 |
| Lumen | 8000L |
| Beam Angle | 120º |
| To be used at temp | -20°C - +40°C |
| Lighting hours | 25,000 h |
| Housing | Aluminum and glass |
| IK | 07 |
| Ip | IP 65 |
| Product Color | BLACK |
| Dimensions | L 251 x W 207 X L 26mm |
| Minimum purchase | 1 piece |
| Weight | 0.947000 |
| Warranty | 2 years |
| Delivery time | 3 days |
| Connection | power cord +/-40cm |
| Type Lamp | LED |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | Epistar 200 SMD5730 |
| Kwh / year | 140 |
| Comes with light source | Yes |
| Use | indoor & outdoor |
| Energy label | A++ |
| Certificate | CE / RoHS / TÜV |
| Dimmable | No |
| Thickness (in mm) | 26 |
| Cri | 70 |
Write Your Own Review




