Stadium lighting LED 240Watt Bridgelux Chip 240L/W 40º Floodlight
-
5 years -
300x250x330mm -
240 Lm/W -
240W -
IP65 Outdoor
- Categories:
LED Floodlight/Stadium Lighting Bridgelux Chip - 240W 240Lm/W - 40º
PLEASE NOTE!: This product requires assembly. See the Data Sheet for assembly instructions.
LED Floodlight/Stadium Lighting:
This lamp is specially made for illuminatingsports fields such as padel courts, tennis courts, football fields, sports halls, riding arenas, etc.
Because the LEDs are equipped with glare-free glass , the athlete can look into the light during their game without being blinded. The housing is made of aluminum, and the lamps can be adjusted independently. The lamp can be attached to the mounted iron bracket.
Light output:
This lamp has a power consumption of 240 Watts and a light output of 240 Lm/W.
Lamps are independently adjustable for the desired light angle(s).
Light colors:
Available in K3000 , K4000, and K6000. You can select the correct color with the product. If your color is not listed, it is out of stock. Please contact us regarding the delivery time, preferably by email: info@dimay.com
Lamps are independently adjustable for the desired light angle(s).
This lamp is also available in heavier versions; please contact us for the possibilities.
| SKU | XT12751 |
|---|---|
| Wattage | 240W |
| Minimum to order | 1 |
| Dimensions | 300x250x330mm |
| Weight | 6.000000 |
| Type Lamp | LED |
| To be used at temp | -20°C ~ +55°C |
| Lumen | 240 Lm/W |
| Incl. Driver | Yes |
| LED Type | SMD 5050-12D BRIDGELUX CHIP 2240 BXCD DS-C47 |
| Ip | IP65 Outdoor |
| Kwh / year | 480w |
| Comes with light source | Yes |
| Use | outdoor use only |
| Beam Angle | 40º |
| Warranty | 5 years |
| Housing | Aluminum and PMMA |
| Energy label | A++ |
| Lighting hours | 50,000 |
| Certificate | CE / RoHS |
| Dimmable | No |
| Cri | 70 |

